Sparen Sie Zeit und Geld. Wir vergleichen die Angebote von Mietwagenfirmen in Bet Shemsh, IL für Sie.
Bet Shemesh er et fantastisk sted at leje en bil. Det er bekvemt placeret i hjertet af Israel, hvilket gør det til et ideelt udgangspunkt for at udforske landet. Bet Shemesh er også tæt på Jerusalem, hvilket gør det til et godt sted at basere dig selv på en storbyferie. Selve byen er også et godt sted at besøge. Der er masser af attraktioner at udforske, herunder de gamle ruiner af Beit Shemesh, den antikke synagoge og det arkæologiske museum. Der er også masser af restauranter, caféer og barer at udforske, hvilket giver dig masser af muligheder for spisning og underholdning. At leje en bil i Bet Shemesh er den perfekte måde at få mest muligt ud af din rejse!
Bet Shemsh er en lille landsby i den nordlige del af Israel, beliggende i Øvre Galilæa-regionen. Det ligger mellem byerne Tiberias og Safed og er omkring 13 kilometer fra Genesaret Sø. Bet Shemsh er et populært rejsemål for turister, da det er hjemsted for den gamle synagoge Bet Shemsh samt mange andre historiske steder.
Synagogen i Bet Shemsh er en af de ældste synagoger i Israel, der dateres tilbage til det 4. århundrede e.Kr. Det er bygget i en typisk galilæisk stil med en stor gårdhave og et lille indre kammer. Synagogen indeholder også en række gamle artefakter, såsom en stenmenorah og en sten Torah-ark. Det er et populært turistmål, og besøgende kan tage på guidede ture i synagogen.
Bet Shemsh er også hjemsted for en række andre historiske steder, såsom ruinerne af en byzantinsk kirke, en gammel jødisk kirkegård og en romersk akvædukt. Der er også flere naturreservater i området, herunder Bet Shemsh Nature Reserve, som er hjemsted for en række dyreliv. Reservatet er et populært sted at se på fugle, og der er også flere vandrestier i området.
Bet Shemsh kan nemt nås i bil fra Tiberias eller Safed. Der er også flere offentlige busser, der kører fra begge byer til Bet Shemsh, samt et par minibusser, der kører fra nærliggende landsbyer. Der er begrænset overnatning i Bet Shemsh, men der er adskillige hoteller og pensionater i de nærliggende byer Tiberias og Safed.